Przejdź do treści

Kociocia

Strona główna » Catsitting

Catsitting

Catsitting - opieka nad kotem - najczęściej zadawane pytania

UWAGA:

Ze względu na dobro kota, zawsze rekomenduję dwie wizyty na dobę, w odstępach 8-14-godzinnych. Wyjątkiem jest posiadanie misek automatycznych i zapasowych wkładów chłodzących.

Zastrzegam sobie prawo do odmówienia opieki nad kotem wychodzącym (na „mojej warcie” koty nie wychodzą, nawet na szelkach i smyczy), agresywnym lub cierpiącym na dolegliwości, które mogłabym przenieść na sobie do innych kotów (np. pasożyty zewnętrzne). Szczegóły w Regulaminie.

Proszę również przed wyjazdem wykonać kotom badanie kału w kierunku pasożytów wewnętrznych (z testem w kierunku lamblii/giardii).

Zdrowie i bezpieczeństwo moich podopiecznych jest najważniejsze.

Przychodzę i najpierw ogarniam konieczne rzeczy – myję miseczki, przecieram podłogę lub blat pod miseczką, nakładam świeże jedzenie i wymieniam wodę. Jeśli trzeba, podaję leki. Następnie przebieram kuwetę oraz robię obchód mieszkania – sprawdzam, czy kot nie zwymiotował, nie załatwił się poza kuwetą lub nabrudził w inny sposób. Jeśli tak – sprzątam to.

Pozostały czas wizyty poświęcam w całości kotu/kotom – na głaskanie, zabawę, czesanie – oczywiście wszystko z poszanowaniem jego chęci. Jeśli kot nie szuka kontaktu, nie podchodzi, boi się – po prostu siedzę z nim w mieszkaniu – pozwalam, by mnie obserwował i zobaczył, że mu nie zagrażam. Nic na siłę. 

Podczas wizyty robię zdjęcia lub filmiki, które wysyłam opiekunowi, wraz z krótką informacją o samopoczuciu kota.

W przypadku, kiedy samopoczucie kota wymaga interwencji lekarza weterynarii, zabieram go do lecznicy.

W zależności od ilości kotów – od 30 minut. 

Im więcej kotów, tym czas wizyty jest dłuższy o 10 minut na każdego kota, żeby każdy kot czuł się zaopiekowany i wybawiony tj.: 1 kot – 30 minut, 2 koty – 40 minut, 3 koty – 50 minut itd. 

Istnieje możliwość przedłużenia wizyty za opłatą określoną w Cenniku.

 

Cena zależy od dzielnicy, w której odbywają się wizyty oraz ilości kotów – co przekłada się na czas dojazdu i czas wizyty. Aktualne ceny znajdują się pod poniższym linkiem: kociocia.pl/rezerwacje/#cennik. Ceny dotyczą Warszawy. Ewentualne dojazdy w miejscowości okoliczne ustalam indywidualnie.
Rezerwacji proszę dokonywać przez stronę: kociocia.pl/rezerwacje/, wybierając interesujące Cię terminy. Przy okazji rezerwacji opiek, jeśli będzie to pierwsza opieka nad kotami sprawowana przeze mnie, zarezerwuj również Wizytę zapoznawczą w dogodnym dla Ciebie wolnym terminie.
Napisz do mnie – może uda się coś wymyślić. Mogę spróbować zorganizować kogoś na zastępstwo, kto przyjdzie do kota i będzie ze mną w stałym kontakcie lub sprawdzić, czy dam radę sensownie poprzesuwać inne rzeczy. 

Na ogół tak. Jednak to Ty musisz ocenić, ile dziennie i jak długich wizyt taki kot będzie potrzebował, w zależności od jego stanu zdrowia i opieki, jakiej potrzebuje.

Z mojej strony nie ma problemu z podaniem kotu większości leków, jednakże jeśli są konieczne – skontaktuj się odpowiednio wcześniej w celu potwierdzenia, czy będzie możliwe podawanie ich podczas wizyty.

W razie pogorszenia się stanu kota – oczywiście udzielę niezbędnej pomocy i zabiorę go do lecznicy. W takiej sytuacji będę oczywiście prosiła o zwrot kosztów wizyty, transportu oraz kosztu mojego czasu, związanego z wizytą w lecznicy. Opłaty w Cenniku.

Przede wszystkim, przed wyjazdem przygotuj zapas jedzenia i żwirku, łopatkę, oraz leki, które przyjmuje kot w ilości wystarczającej na wyjazd (a najlepiej z niewielkim zapasem). Szczegóły dotyczące sprawowania przeze mnie opieki, określ w Kwestionariuszu. Każdorazowo, przed wyjazdem, sprawdź poprawność i aktualność danych podanych w Kwestionariuszu oraz zapoznaj się z aktualnie obowiązującym Regulaminem i Cennikiem. Warto na 2-3 dni przed dłuższym wyjazdem umyć kuwetę i wymienić całość żwirku.  W łatwo dostępnym miejscu zostaw transporter wraz z podkładami higienicznymi, książeczkę zdrowia (wraz z aktualną informacją o szczepieniu i odrobaczaniu, ewentualnie aktualne wyniki badań kału wykluczające pasożyty), oraz historię wizyt weterynaryjnych kota wraz z wynikami badań.  Koniecznie zostaw też w Kwestionariuszu kontakt do lecznicy, do której chodzisz z kotem na co dzień oraz do najbliższej lecznicy całodobowej. Oczywiście nie zakładam, że będzie to potrzebne, ale różne sytuacje się mogą zadziać i, w razie konieczności, im więcej informacji, tym lepiej. Proszę o przygotowanie też podstawowych środków czystości, gdyby zdarzyła się nieprzewidziana sytuacja (wymioty, pozakuwetowa urynacja czy defekacja) oraz zmiotkę lub odkurzacz do posprzątania nadmiaru żwirku wysypanego z kuwet. Jeśli kot źle znosi samotność i stresuje się długą nieobecnością człowieka lub jest kotem lękowym, na około tydzień przed wyjazdem, umieść w gniazdku syntetyczny odpowiednik feromonów frakcji F3, np. Feliway Classic. Możesz też na około tydzień-dwa przed wyjazdem włączyć kotu suplementację preparatem zawierającym L-tryptofan.

Przed podjęciem współpracy z każdym nowym opiekunem, oferuję jednorazową bezpłatną wizytę zapoznawczą, na której możemy się spotkać, poznać i porozmawiać o kocie „face to face” – o jego zwyczajach, ulubionych zabawach i omówić warunki współpracy.

Chyba chcesz wiedzieć, kto będzie przebywał w Twoim domu i opiekował się Twoim kotem, kiedy Ciebie nie będzie? 

Jest to też okazja dla mnie i dla kota, byśmy się poznali i zobaczyli, jak kot reaguje na moją obecność.

Przy okazji możesz pokazać mi, gdzie znajdują się zapasy jedzenia, żwirku, leki, transporter i książeczka zdrowia czy środki czystości.

Podczas wizyty zapoznawczej możemy też od razu podpisać umowę o opiekę nad kotem.

Wizyta zapoznawcza nie jest zobowiązująca i nie obliguje do podjęcia współpracy.

Mam dobry kontakt z kotami odkąd pamiętam. Nie do końca rozumiem, jak to działa, ale niejednokrotnie koty, które boją się obcych lub ogólnie ludzi, bardzo szybko się do mnie przekonują – po prostu koty mnie na ogół lubią. Ponadto, z racji, że kotami opiekuję się od ponad 20 lat (wliczając oczywiście koty, które miałam w dzieciństwie), jestem w stanie zauważyć, kiedy kotu coś dolega lub coś go boli i kiedy potrzebna jest wizyta w lecznicy. Stale poszerzam też swoją wiedzę o kotach na rozmaitych szkoleniach, kursach i webinarach.
Przeszłam w czasie studiów szkolenie z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej, więc w razie sytuacji awaryjnej, mam zasoby, by pomóc kotu.
Ponadto – jestem behawiorystką i na pewno dam Ci znać, jeśli zauważę jakieś problemy, nad którymi warto się pochylić, by poprawić komfort życia i kota, i przez to Opiekuna.