Przejdź do treści

Kociocia

Kategorie
Strona główna » Blog » Bukiet bezpieczny dla kota – czy to możliwe?

Bukiet bezpieczny dla kota – czy to możliwe?

słonecznik kwiat bezpieczny dla kota

Wstęp

Obdarowywanie bliskich osób kwiatami to piękny zwyczaj. 

Bukiet kwiatów na Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki, urodziny, imieniny czy inną uroczystość, na pewno sprawi radość obdarowanej osobie.

Problem pojawia się wtedy, kiedy osoba, której chcesz dać bukiet ma kota.

Nieumiejętnie dobrane kwiaty cięte, po tym jak kot je zje, mogą doprowadzić do zatrucia, które może dla kota skończyć się tragicznie: nieodwracalnymi uszkodzeniami narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią.

Z tego wpisu dowiesz się, z jakich kwiatów skomponować bukiet dla kociary lub kociarza, żeby w razie zjedzenia przez kota nic mu się nie stało, a jakie kwiaty są zagrożeniem.

Warto pamiętać o tym, że nawet kot, który nigdy nie interesował się roślinami, może pewnego dnia się nimi zainteresować. W pewnych kwestiach kotu nie ufamy. 

Czy wiesz jednak, z jakich kwiatów skomponować bukiet, by był bezpieczny dla kota?

Kwiaty do bukietu bezpieczne dla kota

róża kwiat bezpieczny dla kota

Róża

(Rosa sp.)

Róża jest kwiatem bezpiecznym dla kota. Poproś jednak florystkę o usunięcie z niej kolców, by kot się nie pokłuł. Róże występują w wielu kolorach i wielkościach i na pewno uda się skomponować z nich piękny bukiet.

Gerbera kwiat bezpieczny dla kota

Gerbera

(Gerbera jamesonii)

Gerbera także jest kwiatem występującym w różnych kolorach. Można też kupić wersję bardziej trwałą i ekologiczną - w doniczce.

słonecznik kwiat bezpieczny dla kota

Słonecznik

(Helianthus sp.)

Słoneczniki występują w niemal 50 gatunkach i są bezpieczne dla kota.

storczyk orchidea bezpieczna dla kotów

Storczykowate, orchidee

(Cymbidum, Dendrobium, Oncidium i Phalaenopsis sp.)

70 gatunków Cymbidium, ponad 1500 Dendrobium, ponad 300 gatunków motylników czy około 70 gatunków storczyków Falenopsis, które najczęściej spotykamy jako rośliny doniczkowe. Do wyboru, do koloru. a to wszystko bezpieczne dla kotów!

wyżlin bezpieczny dla kota

Wyżlin

(Antirrhinum majus)

Wyżlin, zwany także lwią paszczą, jest kolejną rośliną bezpieczną dla kotów, którą z powodzeniem możemy stosować w bukietach. Występuje w wielu kolorach, począwszy od białego, przez kremowy, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony po bordowy.

frezja bezpieczna dla kota

Frezje

(Freesia corymbosa)

Sześć gatunków frezji w różych odmianach i kolorach pozwoli stworzyć bezpieczny i piękny bukiet.

zatrwian bezpieczny dla kota

Zatrwian

(Limonium sp.)

lawenda morska bezpieczna dla kota

Lawenda morska

(Limonium leptostachyum)

Znana jest jako Statice Tatarica i jest często wykorzystywana w różnego rodzaju pracach florystycznych.

Stefanotis bukietowy

(Stephanotis sp.)

Stefanotis bukietowy, zwany także jaśminem z Madagaskaru to roślina o delikatnych, białych kwiatach i grubych, ciemnozielonych liściach.
Poza bukietami, sprawdza się jako roślina doniczkowa bezpieczna dla kotów.

Lewkonia letnia

(Matthiola incana)

Kwiaty lewkonii letniej wys†ępują w odcieniach bieli, kremu, róży, fioletów i purpur. Również doskonale nadają się do bukietów bezpiecznych dla kotów.

Woskówka

(Etlingera cevuga)

Kwiaty lewkonii letniej wys†ępują w odcieniach bieli, kremu, róży, fioletów i purpur. Również doskonale nadają się do bukietów bezpiecznych dla kotów.

Uwaga: to, że wyżej wymienione rośliny są opisane jako bezpieczne dla kotów nie oznacza, że kot powinien je wcinać do oporu, bo mimo to może dostać niestrawności, bólu brzuszka i innych nieprzyjemnych dolegliwości. 

Jeśli zamiast kwiatów ciętych wolisz obdarować bliską osobę rośliną doniczkową, sprawdź książkę „Kocia dżungla”, z której dowiesz się, jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota oraz jak o nie dbać. 

Źródło: ASPCA.org

Zdjęcia pochodzą z bezpłatnych baz pixabay.com